სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის განცხადება 2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში მიმდინარე აქციებთან დაკავშირებით გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე
დეკ 20, 2024
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში, 2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში, ქ. თბილისში, საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მიმართ განხორციელებული სამსახურებრივი უფლებამოსილების ძალადობით გადამეტებისა და ჟურნალისტების პროფესიულ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლის ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 154-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, გამოძიება აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.
2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში, სხვადასხვა წყაროდან შემოვიდა შეტყობინებები, რომელიც სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლების მხრიდან აქციის მონაწილეების და ცალკეული ჟურნალისტების უფლებების დარღვევის შემთხვევებს ეხებოდა.
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა შემოსულ თითოეულ შეტყობინებაზე სწრაფი სამართლებრივი რეაგირება მოახდინა. გამოძიების დაწყებიდან დღემდე გამოკითხულია 291 პირი, მათ შორის 38 ჟურნალისტი.
სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზა აქციაზე დაშავებული 164 პირის მიმართ დაინიშნა.
სამსახურის მიერ მოპოვებული იქნა მედიით და საჯარო ინტერნეტ-სივრცეში გასული ჩანაწერები, მიმდინარეობს საპროტესტო აქციის გამართვის ადგილზე და მიმდებარე ქუჩებზე დამონტაჟებული სამეთვალყურეო ვიდეოკამერების ჩანაწერების შესწავლა. ამ ეტაპისთვის მოპოვებული ჩანაწერების ჯამური ხანგრძლივობა 1100 საათს აღემატება.
მტკიცებულებათა შეგროვების მიზნით, სასამართლო განჩინების საფუძველზე, ამოღებული იქნა 36 პირის ტანსაცმელი, რაზეც დაინიშნა ბიოლოგიური და ტრასოლოგიური ექსპერტიზები.
დროებითი მოთავსების იზოლატორებიდან და თბილისის საქალაქო სასამართლოდან მიმდინარეობს აქციაზე დაკავებულ პირთა ადმინისტრაციული სამართალწარმოების მასალების გამოთხოვა და შესწავლა.
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში მიმდინარეობს საპოლიციო ღონისძიებების განხორციელებასა და დაშავებულ მოქალაქეთა დაკავებაში მონაწილე სამართალდამცავების გამოკითხვები.
გამოძიება, ფაქტობრივი გარემოებების დადგენის და ცალკეული სამართალდამცავების იდენტიფიცირების მიზნით, ატარებს ყველა საჭირო საგამოძიებო მოქმედებას.
შესაბამის მტკიცებულებებზე დაყრდნობით, საქართველოს პროკურატურის დადგენილებით, დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭა ყველა იმ მოქალაქეს, რომლებმაც დაზარალებულად ცნობაზე ბრალდების მხარეს მიმართეს.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური აქციაზე დაშავებული მოქალაქეების უფლებების დასაცავად კანონით გათვალისწინებულ ყველა საშუალებას იყენებს, ამ მიზნით თითოეულ მათგანს უტარდება სამედიცინო ექსპერტიზა, მათი დაზიანების დოკუმენტირებისთვის კლინიკებიდან ხდება სამედიცინო დოკუმენტების გამოთხოვა, გამოძიება სწავლობს მათ მიერ გამოკითხვაში დაფიქსირებულ ყველა გარემოებას, თითოეულ პირს  და მათ უფლებადამცველებს  სისხლის სამართლის საქმის მასალებთან წვდომის და გაცნობის შესაძლებლობა ეძლევა, მაქსიმალურად ინფორმირებული არიან მიმდინარე გამოძიების პროცესის თაობაზე.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური, იმ რესურსით, რომელიც უწყებას გააჩნია, თითოეულ დანაშაულებრივ ფაქტზე სამართლებრივი შედეგის დასადგომად, მაქსიმალურ ძალისხმევას წევს და საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებას აქტიურ რეჟიმში განაგრძობს.
სამსახური, გამოძიების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ  ინფორმაციას საზოგადოებას ეტაპობრივად მიაწვდის.

Statement of the Special Investigation Service on the progress of the investigation into the rallies taking place in November and December 2024
Dec 20, 2024
The Special Investigation Service is actively investigating the facts of exceeding official powers using violence and unlawful interference with the journalist’s professional activities committed against participants of the rally in November and December 2024 in Tbilisi, stipulated under Article 333 (3b) and Article 154 (2) of the Criminal Code of Georgia.
In November and December 2024, from various sources, the Service received reports of violations of the rights of individuals as well as journalists by law enforcement officers.
The Special Investigation Service ensured prompt response to each report received. Since the day of launching the investigation, 291 people have been interviewed, including 38 journalists.
A forensic medical examination has been appointed for 164 people injured at the rally at the LEPL Levan Samkharauli National Forensic Bureau.
The Service has obtained recordings made available by the media and the public internet space and is currently examining footage from surveillance cameras placed at the protest area and on surrounding streets. At this point, the recordings have a cumulative duration of more than 1,100 hours.
To collect relevant evidence, the clothing of 36 people was removed and biological and forensic examinations were appointed based on a court ruling.
The materials of administrative proceedings of the persons detained at the rally are being studied and retrieved from Temporary Detention Centers and the Tbilisi City Court.
The Special Investigation Service is conducting interviews with law enforcement officers involved in the implementation of police measures and the detention of injured citizens.
The investigation is carrying out all necessary investigative activities to establish the factual circumstances and identify individual law enforcement officers.
Based on relevant evidence and by the decision of the Prosecutor's Office of Georgia, the victim status was granted to all citizens who applied to the prosecution for recognition as victims.
To defend the rights of those citizens injured during the rally, the Special Investigation Service uses every legal tool at its disposal. For this purpose, each of them undergoes a medical examination, medical documents are requested from clinics to document their injuries, the investigation examines all the circumstances noted by them during the interview, and each person and their human rights defenders are allowed to access and familiarize themselves with the criminal case materials, and they are kept as updated as possible on the progress of the investigation.
The Special Investigation Service, with the resources available to the agency, makes maximum efforts to achieve a legal outcome for each criminal act and actively continues to carry out investigative activities.
The Service will periodically provide the public with information about the progress and results of the investigation.