სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის განცხადება 2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში მიმდინარე აქციებთან დაკავშირებით გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე
დეკ 05, 2024
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში, 2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში, ქ. თბილისში, საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მიმართ განხორციელებული სამსახურებრივი უფლებამოსილების ძალადობით გადამეტებისა და ჟურნალისტების პროფესიულ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლის ფაქტებზე,  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 154-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, გამოძიება აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.
სამსახურმა ცხელი ხაზის მეშვეობით, ასევე სახალხო დამცველის აპარატიდან, მედიაომბუდსმენიდან და დროებითი მოთავსების იზოლატორებიდან 319 პირის უფლებების დარღვევის თაობაზე მიიღო შეტყობინება, რომელთა შორისაც არიან, როგორც აქციის მონაწილეები, ასევე მედიის წარმომადგენლები. სამსახური მუდმივ რეჟიმში განაგრძობს შეტყობინებების მიღებას. თითოეულ შეტყობინებაზე, სამსახურის არსებული რესურსის მაქსიმალური გამოყენებით ხდება სწრაფი სამართლებრივი რეაგირება.
გამოძიების დაწყებიდან დღემდე, საგამოძიებო ორგანოში, დროებითი მოთავსების იზოლატორებსა და სამედიცინო კლინიკებში გამოკითხულია 140 პირი (მათ შორის 5 ჟურნალისტი), 42 მოქალაქეს ჩაუტარდა სამედიცინო ექსპერტიზა.
მტკიცებულებების მოპოვების მიზნით, სხვადასხვა ლოკაციებზე დათვალიერდა შემთხვევის ადგილი, რა დროსაც იდენტიფიცირებული იქნა გამოძიებისათვის საინტერესო სამეთვალყურეო ვიდეოკამერები. უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს საჯარო ინტერნეტ-სივრცეში არსებული ასეულობით საათის ხანგრძლივობის სატელევიზიო გადაცემების ჩანაწერების შესწავლა/ანალიზი.
შემთხვევის ადგილებზე განთავსებული კერძო და საჯარო ობიექტებიდან დაწყებულია ვიდეომასალის გამოთხოვის პროცესი. ვიდეომასალის გამოთხოვა, ასევე, მიმდინარეობს სხვადასხვა ტელეკომპანიებიდან.
სსიპ ,,საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრიდან“ გამოთხოვილია ინფორმაცია სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების ჯგუფის იმ თანამშრომელთა ვინაობის შესახებ, რომლებმაც აქციაზე დაშავებულ პირებს გაუწიეს სამედიცინო დახმარება. კლინიკებიდან მოთხოვნილია ინფორმაცია იმ პირთა სამედიცინო დოკუმენტაციასთან დაკავშირებით, რომელთაც 2024 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში, საპროტესტო აქციაზე დაშავების შემდეგ გაეწია ამბულატორიული/სტაციონარული სამედიცინო დახმარება.
სამართალდამცავების გამოკითხვის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროებითი მოთავსების უზრუნველყოფის დეპარტამენტიდან მიმდინარეობს ადმინისტრაციული დაკავების ოქმებისა და შედგენილი სამედიცინო დოკუმენტაციის შეგროვება.
ამსახური, ყველა პირს, რომელიც უთითებს სამართალდამცავების მხრიდან საკუთარი უფლებების დარღვევის თაობაზე და მათ დამცველ ადვოკატებს, სისხლის სამართლის საქმეებთან წვდომის და საქმის მასალების გაცნობის შესაძლებლობას აძლევს.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური საქმეზე ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებას აქტიურად ატარებს. გამოძიების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ ინფორმაციას საზოგადოებას ეტაპობრივად მიეწოდება.

Statement of the Special Investigation Service on the ongoing investigation regarding the public rallies that took place in November and December 2024
Dec 05, 2024
The Special Investigation Service is actively investigating the facts of exceeding official powers using violence and unlawful interference with the journalist’s professional activities committed against participants of the rally in November and December 2024 in Tbilisi, stipulated under Article 333 (3b) and Article 154 (2) of the Criminal Code of Georgia.
The Service received reports of violations of the rights of 319 individuals, including both participants of the rally and media representatives, through the hotline, as well as from the Public Defender's Office, the Media Ombudsman, and Temporary Detention Centers. The Service continues to receive reports. A rapid legal response is provided to each report, making maximum use of the Service's existing resources.
Since the day of launching the investigation, 140 people (including 5 journalists) have been interviewed in the investigative body, temporary detention centers, and medical clinics, and 42 citizens have undergone medical examinations.
The accident scenes were examined at multiple locations to obtain pertinent evidence, and throughout this process, surveillance cameras that could be useful to the investigation were identified. The study/analysis of hundreds of hours of television broadcast recordings available in the public Internet space is ongoing.
The process of requesting video footage from private and public facilities located at the scene of the incident has already been initiated. Video footage is also being requested from various TV companies.
Information has been requested from the LEPL “Emergency Situation Coordination and Urgent Assistance Center” regarding the identities of the emergency medical team members who provided medical assistance to the injured during the rally. Information regarding the medical documentation of those individuals who received outpatient/inpatient medical assistance after being injured at the protest in November and December 2024 has been requested from clinics.
For the interview of law enforcement officers, administrative detention protocols and medical documentation are being collected from the Temporary Detention Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The service allows any person who reports the breach of their rights by law enforcement officers and their lawyers/defenders to access and get acquainted with the criminal case materials.
The Special Investigation Service is actively carrying out all necessary investigative and procedural activities.
The Special Investigation Service will periodically update the public about the progress and findings of the investigation.